2024-03-11 12:59:52

» O mateřské škole

Mateřská škola Horní Němčí

Našim cílem je co nejlépe připravit děti na vstup do ZŠ. Od roku 2019 je do denního programu začleněna výuka v anglickém jazyce.

Vzdělávání probíhá zábavnou formou, při které se děti přirozeným způsobem učí rozvíjet své komunikační schopnosti v obou jazycích.

Vzdělávání probíhá podle ŠVP ,,Děti Země", který je k dispozici v mateřské škole a v kanceláři ředitelky.

Kapacita mateřské školy je 30 dětí. Podle počtu zapsaných dětí jsou děleny do jedné nebo dvou tříd.

Vzdělávání je poskytováno dětem od 2 do 7 let. O přijetí ke vzdělávání a zralosti mladších dětí rozhoduje ředitelka školy.

Interiér

V současnosti máme k dispozici dvě herny, výdejnu jídla a šatnu. Nábytek a vybavení je přizpůsobeno požadavkům dětí. Sjednocujícím prvkem vybavení MŠ je použití přírodního materiálu - dřeva.                        K výzdobě slouží práce dětí.

Vzhledemk prostorovému řešení školy nejsme schopni integrovat děti s větším postižením pohybového aparátu.

Prostory jsou členěny do zón podle typu her. Kuchyňka, čtenářský koutek, stoupací věže, místo pro výtvarné aktivity, divadélko, koutek pro relaxaci...

Fotografie interiéru.

Okolí

Horní Němčí se rozprostírá v údolí pod Javořinou a Lesnou na úpatí Bílých Karpat na okraji CHKO Bílé Karpaty.

Mateřská škola Horní Němčí se nachází poblíž hlavní komunikace u potoka Okluky. Společně s budovou nedaleké  základní školy , obecního úřadu a kostela tvoří centrum obce Horní Němčí.

K budově mateřské školy přiléhá ze západní strany dvorek a nově rekonstruovaná zahrada s pískovíštěm, prolézačkami, houpačkami, kolotočem a domečkem. Zahradou se dá projít k potoku a dále kolem konírny, přes pole do lesa, což jsou častá místa našich vycházek.

Historie

Budova mateřské školy je součástí staré řadové zástavby, původně postavená jako obecní škola. Prošla řadou úprav a adaptací, jako mateřská škola slouží od roku 1953.  Mateřské škole je vyhrazeno  první patro budovy, v přízemí se nachází školní kuchyně, jídelna základní školy a také pošta.

Od 1. 1. 2003 je mateřská škola příspěvkovou organizací s názvem Mateřská škola Horní Němčí okr. Uherské Hradiště. Zřizovatelem mateřské školy je obec Horní Němčí.

Rekonstrukce proběhla v roce 1999. S ročním odmlčením byla dokončena v roce 2001 přístavba nové třídy. V roce 2002 byly ukončeny ještě úpravy kuchyně v přízemí, která v současné době patří základní škole.

Celkově se prostor mateřské školy zvětšil o jednu hernu v podkrovní místnosti, šatnu pro děti, kancelář pro učitelky. Proběhla úprava hygienického zařízení a úprava výdejny jídla. Vybavení interiéru bylo pořízeno díky štědrým dotacím místního sdružení rodičů. Tak získala naše mateřská škola prostředí odpovídající současným standardům.

Školní zahrada je prostorná a přesto, že před lety prošla rekonstrukcí, je technický stav herních prvků v současné době nevyhovující. Doufáme, že se nám ve spolupráci se zřizovatelem podaří její plánovaní obnova a vdechneme jí nový život.